تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
حمل خرده بار به عراق
چت روم
ایمن بار
Bitmain antminer ks3
چاپ ساک دستی پلاستیکی
برتر سرویس
لوله بازکنی در کرج
تقویت دانش مالی در کودکان
امروز مگ
عمومی
نگارش در تاريخ شنبه 18 شهريور 1402 توسط امروز مگیکی از مهم ترین مسائلی که می تواند به موفقیت کودکان در بزرگسالی کمک کند، تقویت هوش مالی زهرا شیراحمدی  برای آنهاست. متاسفانه، در مدارس ایران نه درسی در مورد تقویت هوش مالی کودکان وجود دارد و نه آموزشی در این زمینه. به همین دلیل، بیشتر والدین به دنبال آموزش مدیریت مالی برای فرزندان خود هستند. امروزه با توجه به اهمیت هوش مالی برای کودکان راه های زیادی برای تقویت آن معرفی شده است که در این مقاله قصد داریم با آن ها بیشتر آشنا شویم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

هوش مالی چیست؟

اهمیت آموزش سواد مالی به کودکان

مسائل مالی در دنیای امروز بسیار مهم است و یکی از دغدغه های والدین امروزی امنیت مالی فرزندانشان است. اما مطمئنا هیچ مادری نمی تواند تا آخر عمر در کنار فرزندش بماند و به همین دلیل رشد هوش مالی فرزندمان بسیار مهم است. بنابراین شما به عنوان والدین باید هر چه زودتر با فرزندتان در مورد پول صحبت کنید و سواد مالی او را ارتقا دهید.

هوش مالی چیست؟

ضریب هوشی مالی را نمی توان تعیین کرد زیرا تعریف خاص و منحصر به فردی ندارد. اما به طور کلی می توان هوش مالی را راهی برای کسب درآمد از طریق توسعه روش های مختلف و در کوتاه مدت دانست. حتی می توان گفت که رفتاری که یک فرد در زمان بحران مالی نشان می دهد و همچنین دانش و اطلاعاتی که در اختیار دارد، هوش اقتصادی یا هوش مالی نامیده می شود. تقویت هوش مالی کودکان نیز بسیار مهم است و والدین باید بتوانند با استفاده از راهکارهایی مانند جذاب کردن ریاضیات با بازی، مهارت های سواد مالی کودکان را تقویت کنند.

چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم؟

امروزه که مسائل مالی در جامعه اهمیت زیادی دارد، باید دانش مالی را از همان ابتدا به فرزندان خود القا کنیم. راه های زیادی برای تقویت اطلاعات مالی در کودکان وجود دارد که در صورت اجرای صحیح، تاثیر مثبتی در این زمینه دارد. در ادامه راهکارهایی را برای تقویت سواد مالی در کودکان بررسی می کنیم تا بتوانید آنها را یک قدم به ایفای نقش والدین در موفقیت فرزندان خود نزدیک کنید. به یاد داشته باشید که ادامه استفاده از این روش ها بسیار مهم است و باید به طور مرتب تکرار شوند تا اثربخشی و کارایی لازم را داشته باشند.

هدیه پول و اطلاعات مالی

از خودت شروع کن

برای القای سواد مالی در فرزندانتان، باید شیوه مدیریت مالی خود را تغییر دهید، از خودتان شروع کنید. بچه ها بیشتر از دیگران از والدین یاد می گیرند، اگر والدین درست رفتار کنند و پولشان را درست مدیریت کنند، بچه ها از آنها یاد می گیرند و سعی می کنند مانند آنها رفتار کنند. بنابراین، اگر می خواهید فرزندتان از نظر مالی باهوش باشد، این ویژگی را به خودتان تلقین کنید.

نحوه کسب درآمد را توضیح دهید

یکی از مهم ترین راه ها برای تقویت سواد مالی کودکان، توضیح این است که پول از کجا می آید. بهتر است فرزندتان بداند که برای کار به شخصی پول داده می شود و شما باید برای آن زحمت بکشید. این توضیحات می تواند ارزش پول را برای فرزند شما روشن کند. می‌توانید به فرزندانتان پول بدهید تا درباره نحوه کسب درآمد برای کمک به کارهایی مانند شستن ماشین‌ها بیشتر بیاموزند.

پول دادن به کودکان در شرایط مختلف

بیشتر اوقات به کودکان هدایای مختلفی داده می شود که باعث خوشحالی آنها می شود، اما این بار می توانید به جای هدایای مختلف، پول را به عنوان هدیه انتخاب کنید تا به کودک خود حسابی بیاموزید. وقتی کودک پول خود را دارد، یاد می گیرد بهتر و سریعتر از آن استفاده کند. برای ایده هایی در مورد چگونگی هدیه دادن به کودکان، به روانشناسی هدیه دادن برای کودکان مراجعه کنید.

مشارکت کودکان در بودجه بندی مالی

راه دیگر برای تقویت سواد مالی کودکان، مشارکت دادن آنها در اموری مانند پرداخت و پرداخت است. این به کودک اجازه می دهد تا با دید عینی تری به مسائل نگاه کند و هزینه های خود را مدیریت کند. البته حتما آن را بسیار آرام و بدون استرس درست کنید تا کودک عصبی نشود. با مشارکت دادن او در تصمیمات مالی، به ایجاد اعتماد در فرزندتان کمک می کنید.

نحوه خرج کمک هزینه فرزند را توضیح دهید.

پولی را برای نفقه کودک کنار بگذارید تا او بتواند بخشی از هزینه های خود را تامین کند. همچنین باید به فرزند خود بیاموزید که چگونه هزینه ها و کمک هزینه ها را به گونه ای مدیریت کند که برای مدتی دوام داشته باشد. با استفاده از این روش، فرزند شما یاد می گیرد که هزینه های خود را تقسیم کند و در صورت لزوم هزینه ها را کاهش دهد.

پول جیبی کودکان را مدیریت کنید

همه والدین موظفند به فرزندان خود مقداری پول بدهند تا یاد بگیرند چگونه هزینه های خود را مدیریت کنند. اما اگر بخواهیم هوش مالی فرزندانمان را تقویت کنیم باید این کمک هزینه ها را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، از فرزندتان بخواهید پولش را مرتب کند و بخش های خاصی را برای پس انداز آخر ماه کنار بگذارد. این ماشین حساب می تواند برنامه ریزی پول را به کودک شما آموزش دهد و روشی عالی برای آموزش مهارت های حل مسئله به کودکان و نوجوانان است.

 

معرفی بازی هوش مالی برای بچه ها

یکی از بهترین راه ها برای تقویت هوش مالی کودکان انجام بازی های مختلف است. کودکان عاشق بازی هستند و بسیاری از مهارت های زندگی را از طریق بازی یاد می گیرند. همچنین والدین می توانند از بازی ها برای تقویت هوش مالی فرزندان خود استفاده کنند و مهارت های سرمایه گذاری را به آنها آموزش دهند. در ادامه به بررسی بازی های مناسب برای تقویت هوش مالی و حس اقتصادی کودکان می پردازیم تا بتوانید با آنها بیشتر آشنا شوید. همچنین می توانید با خواندن محتوای بازی، خلاقیت فرزندتان را تشویق کنید تا خلاقیت کلی او را بهبود ببخشید.

بازی پس انداز خرید عروسک

دو بطری را انتخاب کنید:

در یکی از آنها عکس عروسکی را نصب کنید که مورد علاقه کودک است و عروسک دیگری را برای جمع آوری پول اختصاص دهید.

به کودک بگویید که بخشی از پول جیبی خود را برای خرید عروسک و مبلغ دیگری را برای جمع آوری استفاده کند.

در این صورت کودک زمان سرمایه گذاری را درک می کند و سعی می کند دخل و خرج خود را متعادل کند. این روش باعث افزایش استقامت و بهبود استقامت در کودکان نیز می شود.

بیایید یک مغازه در خانه راه اندازی کنیم

یکی از بازی هایی که می توانید با فرزندان خود در خانه انجام دهید و مدیریت مالی را به آنها آموزش دهید، افتتاح فروشگاه در خانه است. این بازی نیازی به هزینه اضافی ندارد و می توانید کارهایی مانند:

به کودک بگویید با دستان خود کاردستی بسازد و هزینه زحماتش را بپردازد.

برای او اسباب بازی و اسباب بازی درست کنید و به هر قیمتی به او کمک کنید. همچنین می توانید با فروش اسباب بازی های قدیمی خرید اسباب بازی جدید مورد علاقه اش را به او آموزش دهید.

با استفاده از این روش ها، ارزش پول را یاد بگیرید و مهارت های معاملاتی را بیاموزید.

بازی رومیزی Monopoly یا Aeropoly برای کودکان

بازی دیگری که می تواند به تقویت هوش مالی کودکان کمک کند، استفاده از مونوپولی است. این بازی که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد می تواند به کودکان کمک کند تا به طور عینی موضوعاتی مانند سرمایه گذاری و پس انداز را یاد بگیرند.

اخرین حرف

آموزش هوش مالی کودک زهرا شیراحمدی یکی از مهارت های ضروری برای زندگی در جامعه امروزی است. بدون این مهارت ها هیچ یک از ما زندگی شاد و موفقی نخواهیم داشت. بنابراین به عنوان والدین باید این مهارت های بسیار مهم را از راه هایی مانند توضیح نحوه کسب درآمد، مشارکت دادن فرزندان در بودجه بندی و هدیه دادن به فرزندان خود معرفی کنید. مطالعات خود را تا حد امکان با فعالیت های سرگرم کننده ترکیب کنید. به عنوان مثال، هنگام بازی مونوپولی و زمانی که کودک آماده است، مفاهیم مالی را برای او توضیح دهید.

 

 

برچسب ها : ,