تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
حمل خرده بار به عراق
چت روم
ایمن بار
Bitmain antminer ks3
چاپ ساک دستی پلاستیکی
برتر سرویس
لوله بازکنی در کرج
9 علت رایج مایکروویو را بشناسید!
امروز مگ
عمومی
نگارش در تاريخ پنجشنبه 27 مهر 1402 توسط امروز مگهنگامی که مایکروویو شما در حال گرم کردن یا پختن غذا است، ممکن است متوجه جرقه شدن آن شوید. این مشکل در بسیاری از مایکروویوها رایج است و جای نگرانی نیست. در این مقاله 9 علت جرقه های مایکروویو و راه حل هایی برای جلوگیری از این مشکل بیان شده است.

توجه داشته باشید که جرقه مایکروویو با صدا و نور همراه است و در برخی موارد لکه های سوزان بر روی دیوار یا سقف دستگاه دیده می شود.

امواج مایکروویو جریان های الکتریکی قدرتمندی ایجاد می کند که می تواند باعث مرگ یا آتش سوزی شود. بنابراین از بازکردن قطعات مایکروفر خودداری کنید و خودتان آن را تعمیر کنید، اما کار را به تکنسین مجرب بسپارید.

علت مایکروویو

جرقه در مایکروویو معمولاً در اثر برخورد مایکروویو به یک جسم فلزی در داخل دستگاه ایجاد می شود. اگر فلز وارد دستگاه شود، امواج مایکروویو باعث جریان الکترون ها شده و جرقه و گرما ایجاد می کند.

جرقه ها معمولاً در اثر تجمع ذرات باردار در لبه یک جسم فلزی ایجاد می شوند و میدان الکتریکی شدیدی ایجاد می کنند. در ادامه نمایندگی بوش در ایران بخوانید تا با شایع ترین علل جرقه های مایکروویو  آشنا شوید.

1. قطرات روغن یا سایر مایعات و تکه های غذا در داخل مایکروویو

علت شماره یک جرقه زدن در مایکروویو: قطرات روغن یا مایعات دیگر و ذرات غذا در داخل دستگاه

یکی از مواردی که باعث ایجاد امواج مایکروویو می شود، تجمع چربی، روغن، قطرات مایع و ذرات غذا در مایکروویو است.

برای جلوگیری از این مشکل، پس از استفاده از مایکروفر، محفظه داخلی، دیوارها و به خصوص سقف را با یک حوله مرطوب تمیز کنید.

از طرفی اگر صفحه فلزی یا شیشه ای زیر مایکروویو جدا شد، آن را بردارید و بشویید و پس از خشک شدن دوباره بگذارید.

به این ترتیب می توانید با تمیز کردن و خشک کردن داخل دستگاه از جرقه زدن مایکروویو جلوگیری کنید.

2. وجود قطعات فلزی در داخل مایکروفر

حتی کوچکترین قطعات فلزی می توانند باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروویو شوند.

دستگاه را خاموش کنید.

سپس درب آن را باز کرده و مطمئن شوید که قطعات فلزی در مایکروویو وجود ندارد.

به عنوان مثال، هر نوع ظروف فلزی، قاشق، چنگال یا سیم باقی مانده از اسکاچ و همچنین فویل یا روکش آلومینیومی که روی غذا می گذارید، می تواند باعث ایجاد جرقه در مایکروویو شود.

پس در استفاده از ظروف مناسب برای مایکروفر دقت کنید.

قبل از استفاده مجدد از دستگاه، مطمئن شوید که در داخل آن آسیب فلزی وجود ندارد.

3. آسیب به پایه فلزی داخل مایکروفر

اکثر اجاق های مایکروویو دارای پایه فلزی برای تشکیل یک کف هستند که به مرور زمان فرسوده می شود. پایه فلزی را بیرون آورده و به دقت بررسی کنید.

با گذشت زمان، برخی از پایه های فلزی مایکروویو ممکن است تغییر رنگ دهند، یا پلاستیک زیر پایه ها ممکن است فرسوده شوند و باعث جرقه زدن مایکروویو شوند.

برای حل این مشکل باید پایه فلزی دستگاه خود را تعویض کنید و از مرغوب بودن پایه فلزی جدید مایکروویو اطمینان حاصل کنید، زیرا کیفیت پایین باعث آسیب به مایکروفر و ایجاد جرقه می شود.

4. اختلال در کار میکسر، باعث ایجاد جرقه درهنگام تعمیر ماکروویو بوش می شود

همزن به پخت یکنواخت در مایکروویو کمک می کند. این قسمت انرژی حرارتی تولید شده توسط قسمت مگنترون را به طور یکنواخت توزیع می کند.

فقدان همرفت باعث می شود گرما در یک ناحیه از مایکروویو متمرکز شود و پخش نشود. در نتیجه این مشکل، اجاق مایکروویو می تواند با جرقه بسوزد.

عیب یابی یا تعویض مخلوط کن در صلاحیت تکنسین این دستگاه است و افراد غیرحرفه ای با آسیب رساندن به مایکروفر مشکلات بیشتری را ایجاد می کنند.

5. بدتر شدن پوشش انتقال مایکروویو

در دیواره داخلی مایکروویو یک پوشش مستطیلی به نام پوشش انتشار امواج وجود دارد. وظیفه آن هدایت انرژی گرمایی به مرکز مایکروویو است تا گرما در قسمتی که ظرف غذا را در آن قرار می دهید متمرکز شود.

گاهی اوقات ذرات غذا می توانند روی این پوشش بنشینند، بنابراین گرمای حاصل از قطعات مگنترون باعث سوختن ذرات غذا و ایجاد جرقه های مایکروویو می شود.

6. بخش دیود مایکروویو پخته شده

بخش دیود در مایکروویو ولتاژ بالایی تولید می کند که برای گرم کردن بخش مگنترون برای پخت غذا استفاده می شود. فرسودگی دیود می تواند توسط امواج مایکروویو نیز ایجاد شود.

 

برچسب ها : ,